Korzenne aromaty w kuchni

14 listopada 2018

Przyprawy korzenne

Trudno wyobrazić sobie sezon jesienny i zimowy w kuchni bez przypraw o korzennych aromatach. Poprawiają smak, wzmacniają go i nadają potrawom niezwykłego zapachu. Takie przyprawy to produkt eksportowy, który dawniej przedstawiał sobą ogromną wartość. Dziś nadal są znane i cenione na całym świecie.

Historia korzennych przypraw

Przed erą odkryć geograficznych i intensywnym rozwojem handlu oraz żeglugi przyprawy korzenne były bardzo kosztowne i traktowane jako skarby. Za ich kradzież groziła nawet kara śmierci! Dzisiaj są bardzo popularne, można je kupić w każdym sklepie, choć szafran czy laseczki wanilii nadal są drogie.

Najpopularniejsze aromaty

Ziele angielskie

Jedna z popularniejszych przypraw korzennych. Wzbogaca smak zup i ryb. Używa się go w postaci całych ziaren lub zmielonej. Ziele angielskie wspiera przyswajanie witamin z grupy B, ma także właściwości rozgrzewające.

Cynamon

Równie popularny, jak ziele angielskie. Świetnie komponuje się z jabłkami i deserami. Warto kupować całe laseczki (kawałki zwiniętej, suszonej kory cynamonowca) i mielić je tuż przed użyciem.

Anyż gwiazdkowy

Oprócz smakowych posiada także walory estetyczne. Wzbogaca smak typowo bożonarodzeniowych potraw - pierników i kompotów z suszonych owoców. Wspomaga także trawienie, działa moczopędnie i poprawia apetyt.

Goździki

Goździki

Ich wspaniały zapach również czujemy w okolicach świąt. Ich słodki, mocny i charakterystyczny smak pasuje do grzanego wina czy piwa, ponczu, kompotów i innych ciepłych napojów. A w kuchni? Pasują do mięs, rosołu oraz niektórych ryb. Świetnie sprawdzają się w owocowych deserach.

Gałka muszkatołowa

To niezwykle ciekawa przyprawa, która sprawdzi się zarówno w deserze, jak i w wytrawnych potrawach. Ma niezwykłą moc podbijania smaku potraw i zwiększania jego wyrazistości.Uwaga! Zbyt duże ilości gałki muszkatołowej mogą spowodować wystąpienie omamów, zaostrzenie stanów depresyjnych i innych zaburzeń psychicznych. Gałkę muszkatołową trzeba więc stosować oszczędnie i ostrożnie.Jak je prawidłowo przechowywać? Przyprawy korzenne mają pewną specyficzną właściwość - łatwo wietrzeją. Trzeba przechowywać je w szklanych, szczelnych pojemnikach i nie kupować na zapas.